Zaproszenie na ślub cywilny – jak je zredagować?

Wybór, zredagowanie oraz wysyłanie zaproszeń na ślub cywilny to właściwie najważniejszy element przygotowań ślubnych. To taki moment, który przypieczętowuje decyzję narzeczonych. Wręczając zaproszenie na ślub, ogłaszamy bliskim oraz znajomym naszą miłość. Jest to moment pełen emocji – zapowiedź przyszłego, szczęśliwego życia.

Zaproszenie na ślub cywilny i obiad

Eleganckie zaproszenie ślubne powinno być proste i czytelne. Nie można zapomnieć o zwrotach wyrażających szacunek do zapraszanych gości. Stosowanie skrótów Sz.P. W.P., zakończenia w stylu: “z wyrazami szacunku” oraz bezbłędna polszczyzna to absolutne podstawy w redagowaniu zaproszenia. Należy pamiętać o zasadach pisowni i poprawnej stylistyce tekstu. Adresując zaproszenie do konkretnej osoby, upewnij się, czy nazwisko, które widnieje na kopercie, jest w odpowiednim przypadku. Nic tak nie psuje dobrego wrażenia, jak zaproszenie niepoprawne stylistycznie i z błędami. Szczególnie błędy w nazwiskach gości są szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą być odebrane jako brak szacunku do nich. Stresu związanego ze ślubem jest tak dużo, że dla własnego komfortu lepiej nie prowokować nieprzyjemnych sytuacji.

Oryginalne zaproszenia ślubne bawią się formą, przełamują schematy oraz przyjęte normy. Warto jednak zachować powagę, by nie urazić nikogo z bliskich. Najważniejszą zasadą w przypadku zaproszeń na ślub jest reguła spójności. Wszystko ma tworzyć całość – grafika, tekst na stronie tytułowej oraz w treści zaproszenia. Mieszanki stylów zazwyczaj nie wypadają dobrze.

Pamiętaj o wszystkich niezbędnych informacjach!

  1. Zrób listę gości i upewnij się, że znasz prawidłowe zasady pisowni oraz odmiany wszystkich nazwisk z listy.
  2. Daty – w dolnym lub górnym prawych rogu wpisz datę wypisania zaproszenia. W przypadku uroczystości ślubnej nie może być miejsca na niedomówienia. Aktualna data świadczy o ważności zaproszenia. Wpisując datę ślubu upewnij się, czy nie ma błędu.
  3. Miejsce ślubu – wpisz pełen adres ślubu oraz miejsca/restauracji, w której odbędzie się uroczysty obiad.
  4. Termin potwierdzenia uczestnictwa w ślubie – musi być przede wszystkim czytelny. Uważaj na ozdobne czcionki, dbając przede wszystkim o przejrzystość tekstu. Ustal termin na co najmniej miesiąc przed ślubem. Będziesz miał wystarczająco dużo czasu na ewentualne zaproszenie gości z listy rezerwowej.
  5. Podaj kontakt do obydwojga narzeczonych, bez względu na to, z której strony są zaproszone osoby.

Idealne zaproszenie na ślub

Przejrzystość i spójność – to dwie podstawowe cechy idealnego zaproszenia. Ślub cywilny nie różni się rangą od ślubu kościelnego. Zadbaj więc o wyjątkowy wzór zaproszenia, w stylu, który najbardziej pasuje do Was. Dobierz czcionkę, która będzie jednocześnie ładna i ozdobna, a przede wszystkim czytelna. Weź pod uwagę wiek zapraszanych osób i dostosuj do niego rozmiar i kolor czcionki. Do zaproszenia dopasuj wszystkie inne papierowe gadżety – zawieszki na alkohol, winietki na stoły, karteczki z podziękowaniem. Twoi goście z pewnością docenią ten pomysł.

Zadbaj o dodatki, w postaci satynowej tasiemki albo kokardki. To jest Twoje zaproszenie i musi się ono podobać przede wszystkim Tobie. Postaw na delikatne dodatki. Postaraj się nie ulegać presji czasu i cierpliwie czekaj na realizację zamówienia. Projekt i zlecenie zaproszeń na ślub może trwać nieco dłużej, eksperci dokładają wszelkich starań, by uwadze nie umknął żaden istotny szczegół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.