Zaproszenia ślubne, poza walorami estetycznymi i podstawowymi danymi, powinny być przede wszystkim napisane zgodnie z obowiązującymi regułami poprawnej polszczyzny. Niestety nadal spotkać można takie, które zawierają błędy. Aby zatem ustrzec się przed tym faux pas warto zapoznać się z zasadami językowymi, które powinny być zachowane na zaproszeniu ślubnym.
JAK ZAPISAĆ DATĘ NA ZAPROSZENIU ŚLUBNYM?
Istnieje wiele sposobów na zapis daty i to od nas zależy, na który się zdecydujemy. Jednak ta mnogość powoduje, że często już w tym miejscu możemy popełnić błąd. W idealnej sytuacji zwróciłyby nam na niego uwagę osoby pracujące w drukarni (na przykład odpowiedzialne za skład druku), jednak zdarza się to niezmiernie rzadko (dlatego przy składaniu zamówienia wykonawca najczęściej informuje o konieczności dokładnego sprawdzenia treści, gdyż nie odpowiada za błędy w tym zakresie). Jednak wracając do daty oto możliwe sposoby jej zapisu i błędy, które popełniamy:
- jeśli ślub odbywa się 1 lub 9 dnia miesiąca pomijamy przed nim zero, czyli 1.05.2019 a nie 01.05.2019;
- inaczej jest w przypadku miesięcy, tam zero musi znaleźć się zawsze, jednak oczywiście tylko przed cyframi (czyli od 1 do 9);
- przy zapisie miesięcy cyframi rzymskimi nie używamy kropek tylko spacji;
- nie zapisujemy dat z użyciem łącznika (-) czy ukośnika (/) oraz nie zmieniamy kolejności, czyli stosujemy układ dzień miesiąc rok.
CZY NALEŻY ODMIENIAĆ NAZWISKA?
Czasami tak, jednak nie zawsze (istnieją różne zasady dotyczące odmiany nazwisk żeńskich, dwuczłonowych, w liczbie pojedynczej i mnogiej). Jest to bardziej złożona kwestia, więc aby nie rozciągać tego wpisu w tym przypadku odsyłamy do Słownika nazw własnych i zapoznania z podstawowymi regułami odmiany nazwisk.
STOSOWANIE ZWROTÓW GRZECZNOŚCIOWYCH I SKRÓTÓW
Zaproszenia na ślub mają formalny charakter, toteż powinniśmy stosować w nich zwroty grzecznościowe, czyli Sz. P., Sz. Państwo (po skrócie Sz. zawsze stawiamy spację !) lub Szanowni/ Wielmożni Państwo. Stanowią one wyraz szacunku do gości, więc zawsze są wskazane 🙂
Właściwe określenie dla godziny ma dwie możliwe skrótowe formy, czyli g. lub godz.
Sprecyzowanie miejsca uroczystości – w tym wypadku możemy zastosować ul. lub Al. Zaznaczyć trzeba, że jeśli aleja występuje w liczbie pojedynczej (aleja) stosujemy skrót al., a przy mnogiej Al. (Aleje).
W celu potwierdzenia przybycia często podajemy numer telefonu i tutaj często stosujemy skróconą wersję pierwszego wyrazu – należy go jednak zapisywać bez kropki po literze r, co jest nader częstym błędem.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla Was pomocne i pomogą stosować właściwe zasady językowe na zaproszeniach ślubnych i nie popełniać błędów.